Cukier kontra syrop glukozowo-fruktozowy

with Brak komentarzy
Utarło się, że ​​spożywanie cukru rafinowanego  jest głównym powodem problemów ze zdrowiem i występującej obecnie epidemii otyłości. Jeżeli zajrzymy na jakikolwiek portal antycukrowy, przeczytamy, że odstawienie cukru rafinowanego spowoduje cudowną natychmiastową poprawę zdrowia.
.

W nagonce na cukier rafinowany zapominamy o ważnych elementach, które są całkowicie pomijane.

.

  • Negatywny obraz cukru ogranicza się wyłącznie do cukru rafinowanego i syropu glukozowo-fruktozowego. Nikt nie bierze pod uwagę innych cukrów występujących w żywności, w miodzie, w sokach owocowych.
  • Zapominamy o tym, że na rozwój nadwagi i otyłości wpływa dodatni bilans energetyczny i niska aktywność fizyczna. A przecież jeżeli będziemy spożywali zbyt dużo kalorii, w stosunku do naszego zapotrzebowania to będzie to pociągało za sobą przyrost masy ciała, niezależnie od tego, czy używamy cukru dodanego, czy nie.
.
Nadwyżka cukru, ponad zapotrzebowanie naszego organizmu będzie powodowała otyłość, która będzie pociągała za sobą inne problemy zdrowotne. Sprawa jest jednak dużo bardziej złożona niż uproszczenie jej do hasła, cukier rafinowany jest zły.
.
Kilka lat temu nagłówki wręcz uginały się od haseł informujących o szkodliwości syropu glukozowo- fruktozowego. Co w takiej sytuacji robili producenci? Zamieniali w składzie syrop glukozowo-fruktozowy na cukier. Ostatnio cukier ma złą prasę i na etykietach pojawiają się napisy „nie zawiera cukru, słodzone miodem”…
.
Gdzie w tym wszystkim tkwi haczyk. Z punktu widzenia ładunku glikemicznego te substancje niczym się nie różnią dla naszego organizmu. Wszystkie zawierają fruktozę i glukozę. Zafiksowani na konieczności słodzenia, zapominamy, że cukier to po prostu cukier. Na pocieszenie można dodać, że nie tyle sam cukier jest szkodliwy ile jego zbyt duża ilość w naszych posiłkach. Zatem zamiana cukru na miód nie jest panaceum na problemy zdrowotne.
.

Czy syrop glukozowo -fruktozowy jest szkodliwy?

.
Cukier ma złą opinię, ale jeszcze gorszą opinię ma syrop glukozowo-fruktozowy.
Jaki ma to efekt dla nas? Bierzemy do ręki produkt, czytamy etykietę i mówimy: „uff na szczęście w składzie jest zwykły cukier, a nie ten sztuczny syrop glukozowo-fruktozowy”.
Prawdopodobnie można by było napisać, że cukier to biała śmierć, a syrop glukozowo-fruktozowy to płynna śmierć…, ale… czy naprawdę…
.
Czy wiesz, że sacharoza (zwyczajowo zwana cukrem) i syrop glukozowo-fruktozowy zawierają podobne ilości fruktozy i glukozy, cukrów naturalnie występujących w przyrodzie?
Sacharoza jest rozszczepiana w przewodzie pokarmowym na fruktozę i glukozę. Po wchłonięciu do organizmu zarówno „biały cukier” jak i syrop glukozowo-fruktozowy są dla organizmu właściwie nie do rozróżnienia. Cukier buraczany, trzcinowy, syrop glukozowo-fruktozowy są pod względem chemicznym tymi samymi cukrami, które naturalnie występują w przyrodzie; w buraku cukrowym, trzcinie cukrowej, kukurydzy, miodzie, owocach.
.
LabPower Agnieszka Kobus-Bogucka dietetyk.blog syrop glukozowo-fruktozowy rodzaje cukrów
.
Nie istnieją żadne dowody, że syrop glukozowo-fruktozowy jest mniej zdrowy niż cukier stołowy. Z punktu widzenia zdrowia nie należy przesadzać ani z jednym, ani z drugim.
.
Aktualnie badania wskazują, że „cukry dodane” przy normalnym umiarkowanym ich spożyciu nie powodują otyłości, cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Natomiast może do tego prowadzić ich nadmiar w pożywieniu. Dlatego ograniczenie spożycia „cukru dodanego” jest bardzo ważne i pomocne przy redukcji masy ciała. Cukier to puste kalorie, nie mają żadnej innej wartości oprócz energetycznej, jeżeli nie będziemy wykorzystywać nadwyżki tej energii, będziemy przybierać na wadze.
.
Bardzo ważne jest zrozumienie, że jeżeli zmieniając nawyki żywieniowe, zamiast litra brązowego (lub w innym kolorze) słodzonego napoju, wypijemy litr słodzonego miodem soku owocowego, to, mimo że może brzmi to zdrowiej, będzie miało dokładnie taki sam skutek, czyli oddali naszą sylwetkę od ideału.
.
labpower weglowodany etykiety cukier dietetyk.blog Agnieszka Kobus-Bogucka
.
Czy wiesz, że w 2018 roku FDA (Agencja Żywności i Leków – amerykańska instytucja rządowa) podjęła decyzję, aby nie wymagać od producentów miodu i syropu klonowego etykietowania ich produktów oznaczając cukry. Argumenty brały pod uwagę „troskę” o konsumenta… a może o producenta. Chodziło o to, żeby nie wywoływać wrażenia, że słoik miodu lub syropu klonowego może zawierać dodatek cukru rafinowanego, lub syropu kukurydzianego. Obecnie FDA opracowuje ostateczne wytyczne w tym zakresie.
Z uwagi na takie niedomówienia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stworzyła określenie „wolne cukry”, które wskazuje wszystkie cukry zarówno te dodane do potrawy, jak i naturalnie występujące w miodzie, syropach, sokach owocowych.
.
W takim przypadku zgodnie z tym, co wymaga FDA sok wyciśnięty z pomarańczy nie będzie miał cukrów dodanych, natomiast zgodnie z definicją WHO będzie zawierał cukry wolne.
.
Agnieszka Kobus-Bogucka
.
Źródła:
.
Rippe J.M., Angelopoulos T.J., Added sugars and risk factors for obesity, diabetes and heart disease, Int. J. Obes. (Lond.), 2016.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności
Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych, [red.] M. Jarosz, B. Bułhak-Jachymczyk, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2008
WHO, Guideline: sugars intake for adults and children, Geneva, 2015
Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Wyd. 2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2017.

Zostaw Komentarz