Czy cukier rzeczywiście krzepi?

with Brak komentarzy

Wiesz, że poznawanie smaków zaczynamy od smaku słodkiego. To właśnie z cukrem, (cukrem mlecznym) spotykamy się na samym początku naszego życia. Mleko matki ma duże ilości laktozy. Dlatego smak słodki jest najbliższy naszemu podniebieniu.

Co to jest cukier?

Węglowodany, bo o nich tutaj mowa to związki organiczne tworzone głównie przez rośliny z dwutlenku węgla i wody. Znajdziemy je w produktach spożywczych w postaci cukrów prostych, dwucukrów, skrobi i błonnika.
Wzorcem smaku słodkiego jest roztwór wodny sacharozy w stężeniu 10%. Sacharoza jest najpopularniejszym środkiem słodzącym. Słodsza od sacharozy jest fruktoza i ksylitol.

Czy cukier jest nam potrzebny?

W reakcjach zachodzących w naszym organizmie jest wykorzystywany „cukier”. Cukier daje nam energię potrzebną do życia. We wszystkich produktach, które zjadamy, (z małymi wyjątkami) jest trochę cukru: glukozy, fruktozy, skrobi, czy maltozy. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość cukru w organizmie, nie potrzebujemy niczego dosładzać. Właściwa dieta bez dodatku cukru (np. dodanego do herbaty, czy napoju) zaspokaja nasze potrzeby. Co więcej, zbyt duże ilości cukru w organizmie są dla niego niebezpieczne. 

Ile cukru zjadamy?

Średnio rocznie na jednego Polaka przypada ponad 44 kg zjadanego cukru (typu cukier kryształ, rafinowany, puder, w kostkach oraz glukoza). Wartość ta wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 6 kg.

Do czego prowadzi nadmierne spożycie cukru?

Może prowadzić m.in. do:
– nadwagi i otyłości,
– cukrzycy typu II,
– nowotworów,
– chorób kardiologicznych,
– chorób woreczka żółciowego,
– zwyrodnienia stawów,
– problemu lipidowego,
– nadciśnienia,
– dny moczanowej.

 

 

Czy problem nadwagi dotyczy Polaków?

Czy wiesz, że liczba dorosłych osób z nadwagą w Polsce to 53% kobiet i 68% mężczyzn.
Ponad 20% dziewcząt i 31% chłopców poniżej 20 roku życia ma nadwagę.

Czy wiesz, że cukrzyca może prowadzić do powstania tzw. stopy cukrzycowej. W Polsce średnio co 2 godziny dokonuje się w szpitalach amputacji związanej właśnie z cukrzycą.

Czy wiesz, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem.

Jak ograniczyć cukier?

W naszych umysłach mamy mocno zakorzenione przekonanie, że cukier, ten z cukiernicy jest nam potrzebny. Przez wiele lat słyszeliśmy hasło „cukier krzepi”. Wiemy dzisiaj, że niekoniecznie jest to prawda. Wg dr Marka Hyman’a cukier uzależnia 8 razy silniej niż kokaina. Dlatego nie jest łatwo rozstać się z tym nałogiem, ale warto.

Co możemy zrobić dzisiaj, jak zadbać o siebie i swoje dzieci, póki nie jest zbyt późno. Na początek zastanów się, ile cukru jest w Twoich posiłkach, deserach itp.. Ile cukru zjadasz, słodząc herbatę, kawę, soki, napoje. Spróbuj wyeliminować coś z tej listy.

Jeżeli interesuje Cię, gdzie ukrywa się cukier, ile cukru potrzebuje Twój organizm i jak pozbyć się nadmiernej ilości cukru z diety to zapraszam do lektury kolejnych wpisów na www.labpower.pl.

Agnieszka Kobus-Bogucka

.

W opracowaniu wykorzystano informację z następujących źródeł:

  • Narodowy Fundusz Zdrowia, Cukier, otyłość – konsekwencje, Przegląd literatury, szacunki dla Polski, Departament Analiz i Strategii, 2019

  • Sikorski Z.E., Staroszczyk H., Chemia Żywności, Główne składniki żywności, PWN, 2017

  • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka Żywienie Zdrowego i Chorego Człowieka, PZWL, 2017

  • Wywiad z  Hyman M., dla Cleveland Clinic Health Essentials; Everything Sugar (and How to Eliminate it from Your Diet), 2018

  • Harari Y.N., Homo Deus. Krótka Historia Jutra, 2015

Zostaw Komentarz